Horní Bradlo [ Město nebo obec ]

Horní Bradlo
První písemná zpráva je z r. 1613, kdy ves Bradlo s dvorem koupili majitelé Lipeckého panství - Kustošové ze Zubřího a Lipky. Roku 1866 se přistěhoval do Bradla sklářský mistr František Rukl, který zde koupil usedlost a postavil sklářskou huť. Byla nazvána po kněžně Auspergové "Huť Vilemínina". Vyrábělo se tu překrásné duté sklo, olovnatý křišťál. Práce ve sklárně byla zastavena v srpnu 1945 a následujícího roku v prosinci byla ve sklárně zavedena výroba vánočních ozdob, které se zde vyrábějí dodnes.
Manželka zakladatele sklárny, paní Růžena Rúklová nechala vystavět kapli s rodinnou hrobkou. Staviteli byli František a Jan Schmoranzové ze Slatiňan. Kaple byla postavena v gotickém slohu v letech 1892 - 93. V obci byla též postavena škola v letech 1879 až 1880 za vydatné pomoci Františka Rúkla. Do správy obce spadají ještě tyto malé vesničky.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.hornibradlo.cz
Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 06.08.2022 v 15:08 hodin

Pokud máte jakékoliv náměty, připomínky, fotografie, vzpomínky nebo jiné archivní materiály k textu připravované publikace, prosíme, kontaktuje nás na níže uvedené adrese. Děkujeme.

KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU, z. s.
V Perníkové chaloupce č. p. 38
533 52 Ráby u Pardubic
Czech Republic
spravce@kralovstvi.cz
(+420) 602 413 134