Jeníkovice [ Město nebo obec ]

Obecní úřad Jeníkovice
Obecní úřad Jeníkovice
Poprvé se připomínají roku 1227, kdy patřily Kojatovi z Hrabišic. Tehdy zde stála také tvrz. Původní název zněl Něnkovice, podle rodu Něnkovských z Něnkovic, kteří zde sídlili v 15. století. Název byl později změněn na Jankovice. Toto jméno nesly až do roku 1648, kdy byl opět změněn na dnešní Jeníkovice.
V polovině 17. století byly připojeny k pardubickému panství. Jeníkovice se sestávají ze dvou částí: Staré Jeníkovice na návrší kolem bývalé tvrze a Nové Jeníkovice, které vznikly z poplužního dvora. Těmto dvěma částem se také říkalo Přední a Zadní Jezevce. K místu nazývanému Jezevčí plac se váže taky zajímavá pověst.
Český král Václav I. stejně jako mnoho panovníků před ním i po něm miloval lov. Jednou přijel za touto zálibou i do rozlehlých městeckých lesů. Lovilo se mnoho druhů zvěře a nakonec byl uspořádán i hon na jezevce. Jezevec miluje hrabání, a tak se vyhýbá místům podmáčeným a jílovité půdě. Proto si zamiloval Jeníkovickou stráň, kde si ve zvětrávající a drolící se opuce mohl vybudovat svoje doupě. Zkušení honci o tomto podzemním hradě jezevčího samotáře dobře věděli. Jezevci jsou totiž pověstní tím, že jejich doupata jsou velmi hluboká a vede k nim spousta chodeb. Jezevec je chytrý a pro případ nouze má další únikové východy. Není lehké ho chytit. Stačí, když se některý z východů opomene pohlídat. Honcům se nakonec jezevce podařilo pomocí psů vyštvat a lapit.
Po té se oddali zaslouženému odpočinku. Bylo krásné počasí, okolní krajina byla milá a potěšením pro oko. Králův sluha si na slunné stráni napůl pro sebe povzdechl, jak by se mu v této krajině líbilo žít. Václav I. byl dobrotivý a přející a kromě toho spokojený po úspěšném lovu. Svému věrnému sluhovi přání jeho srdce vyplnil. Daroval mu ono místo nazývané Jezevčí plac i s okolím. Ten tu pak prý vysadil vesnici a vybudoval tvrz. Tak podle pověsti vzniky Jeníkovice.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obecní úřad Jeníkovice
Jeníkovice 66
535 01 Přelouč
Česko (CZ)
tel: (+420) 466 952 426

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://jenikovice.cz
Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 07.08.2022 v 10:37 hodin

Pokud máte jakékoliv náměty, připomínky, fotografie, vzpomínky nebo jiné archivní materiály k textu připravované publikace, prosíme, kontaktuje nás na níže uvedené adrese. Děkujeme.

KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU, z. s.
V Perníkové chaloupce č. p. 38
533 52 Ráby u Pardubic
Czech Republic
spravce@kralovstvi.cz
(+420) 602 413 134